Florence Ada Stoney – sufrażystka, kobieta znakomita!

Często słysząc o kobiecie naukowcu myślimy od razu o Marii Skłodowskiej-Curie. Kobiet pionierek, które przyczyniły się do postępu w radiologii jest znacznie więcej, choć nie są aż tak popularne jak sama Maria. Dzisiaj chcemy wam przedstawić Florence Ada Stoney i jej niesamowite dokonania oraz wielką pasje do radiologii, która towarzyszyła jej do ostatnich chwil życia.

Florence urodziła się w 1870 roku w Dublinie w zamożnej rodzinie wspierającej prawa i edukację na rzecz kobiet. Jej ojciec George Stoney był aktywistą, który utworzył w Irlandii licea medyczne dla kobiet. Działalność ojca na rzec edukacji kobiet spowodowała, że w Londynie również zostały otwarte licea dla nich. Ojciec jak i brat należeli również do Towarzystwa Królewskiego[1,2]. 

Jako dziecko dużo chorowała, dlatego początkowo jej nauka odbywała się w domu. Gdy jej stan zdrowia na to pozwolił, dołączyła do swojej siostry Edith w szkole Royal College for Science of Ireland. Przez to, że studia medyczne w Dublinie nie były dostępne dla kobiet, w 1883 r. Florence wraz z całą rodziną przeprowadziła się do Londynu. Tam rozpoczęła studia w London School of Medicine for Woman. Posiadała ogromną wiedzę z anatomii i fizjologii, która wyróżniała ją na tle kolegów. Studia te ukończyła z wyróżnieniem w 1895r., co pozwoliło jej na rozpoczęcie studiów doktoranckich ze specjalizacją w radiologii. Fakt bycia kobietą nie pozwolił jej na zostanie członkinią Rady Wydziału Uniwersytetu Londyńskiego, przez co Stoney opuściła Uniwersytet i skupiła się na dalszej karierze poza uczelnią [1].

Duży wpływ na Stoney miała jej siostra Edith, która również pasjonowała się naukami ścisłymi i była uważana za pionierkę fizyki medycznej. Siostry pracowały nad przenośnymi aparatami rentgenowskimi, duży nacisk kładły na bezpieczeństwo i ochronę radiologiczną. Już w 1902 roku Florence założyła dwa oddziały rentgenowskie w Royal Free Hospital oraz Elisabeth Garett Anderson Hospital [1,3].

W 1914 roku Florence została pierwszą kobietą, ochotniczką pracującą na froncie w Belgii w trakcie I Wojny Światowej, kierującą żeńską jednostką medyczną dla żołnierzy. Następnie ze względu na atak bombowy przeniosła swoją jednostkę do Francji, a potem do Fulham, gdzie pracowała w Urzędzie Wojennym oraz kierowała Szpitalem. Uznawano ją za specjalistkę w lokalizowaniu kul i odłamków. Udzieliła ponad 15 tysięcy konsultacji żołnierzom z jej jednostek, ale i spoza, którzy byli do niej przysyłani ze względu na jej ogromną wiedzę i doświadczenie [4,5].

Florence podupadła na zdrowiu, ze względu na liczne ekspozycje promieniowania, które były widoczne w postaci zapalenia skóry rąk. Po zakończeniu wojny otworzyła prywatną praktykę radiologiczną, stała się szanowaną specjalistką także w lokalnych szpitalach, m.in. w Bournemouth. Przeszła na emeryturę w 1928 roku, zmarła 4 lata później. Na emeryturze wyjechała do Indii, gdzie studiowała nad osteomalacją i udzielała porad dotyczących instalacji światła ultrafioletowego dla szpitali. Wśród jej publikacji znalazły się prace dotyczące leczenia rentgenowskiego różnych przypadłości: wola, mięśniaków, choroby Grave’a oraz zastosowania światła ultrafioletowego w leczeniu krzywicy i osteomalacji [5].

Florence całe swoje życie walczyła o prawa kobiet, a w szczególności do edukacji, nazwano ją sufrażystką. Sufrażystki to ruch aktywistyczny działający w USA i Wielkiej Brytanii na rzecz praw wyborczych dla kobiet przed I Wojną Światową. Florence jest pierwszą kobietą radiolog w Wielkiej Brytanii w epoce, w której kobiety były poddawane jawnym szowinistycznym postawom. Mimo licznych przeciwności osiągnęła cel edukacyjny oraz medyczny, pomagając wielu ludziom. Dzięki Florence kobiety uzyskały pierwsze prawa! Równość kobiet w stosunku mężczyzn w trakcie życia naszej bohaterki zmieniła się znacznie, dziękujemy pani Stoney za jej działalność na rzeczy równości kobiet [1-5].


Źródła: ↓

 1. https://www.butterflynetwork.com/press-releases/the-butterfly-iq-catches-a-ride-on-the-spacex-dragon-to-space  -Pobrane 12.01.2022.
 2. https://www.bcm.edu/academic-centers/space-medicine/translational-research-institute – Pobrane 12.01.2022.
 3. https://www.itnonline.com/co
 4. ntent/butterfly-iq-catches-ride-spacex-dragon-space Pobrane 12.01.2022.
 5. https://radiopaedia.org/articles/florence-stoney
  Florence Ada Stoney OBE, MD (Lond) DMRE (Camb) Obituary British Journal of Radiology 1932; ns 5: 853–8.
 6. Spirt BA, Randall PA. Radiologic history exhibit. The role of women in wartime radiology. (1995) Radiographics : a review publication of the Radiological Society of North America, Inc. 15 (3): 641-52. doi:10.1148/radiographics.15.3.7624569 - Pubmed
 7. https://www.dib.ie/biography/stoney-florence-ada-a8339
  https://military-history.fandom.com/wiki/Florence_Stoney

Follow Us

hello@radiopeiron.com