W literaturze medycznej Anna Ludwig nie jest zbyt często opisywana jako osoba, która przyczyniła się do odkrycia zmieniającego medycynę. Jej postać, a w zasadzie ręka jest znana ze słynnego rentgenogramu jakie wykonał jej mąż – Wilhelma Conrada Roentgena. Tym samym stała się pierwszą osobą, która została napromieniona przy pomocy promieniowania X.
Anna urodziła się w Zurychu w 22 kwietnia 1839 r. I została przedstawiona jako atrakcyjna i czarująca kobieta. Była również córką Johann Gottfried Ludwig, właściciela popularnej studenckiej kawiarni. To właśnie tam, pewnego popołudnia 1866r. Wilhelm poznał Annę, zakochując się w niej od pierwszego wejrzenia.
Związek młodej pary już od początku mierzył się z licznymi przeciwnościami, ponieważ nie był akceptowany przez rodzinę naukowca. Rodzina Wilhelma uważała, że pochodzenie i wiek Anny jest nieodpowiedni. Mimo wszytko młodzi postanowili się pobrać, a ceremonia ślubna odbyła się 7 lipca 1872 roku w Apeldoor w Holandii.
Pierwsze lata małżeństwa były dość trudne, ojciec Rentgena nie mógł się pogodzić z wyborem syna i dlatego też ograniczył młodym wsparcie finansowe. Zarobki Wilhelma jako asystenta na Uczelni były bardzo niskie. Mimo początkowych trudności finansowych zakochani byli szczęśliwi. Roentgen pracował długie godziny nad swoimi eksperymentami, zarówno na Uniwersytecie, jaki w laboratorium, które zbudował w domu. Anna zapewniła mężowi odpowiednią przestrzeń do pracy, której potrzebował i wiedziała, jak właściwie zarządzać domem, dostosowując się do możliwości ekonomicznych rodziny, których nie było wiele.
Po pewnym czasie samotność u boku zapracowanego naukowca zaczęła wpływać na nią negatywnie. Kobieta marzyła o zostaniu matką gromadki dzieci, jednakże nie było jej to dane. Po śmierci brata, Anna i Wilhelm adoptowali 6-letnią Josephine Berthę Ludwig. Dzięki temu Anna mogła spełnić swoje pragnienie bycia matką. Po tym wydarzeniu ich życie zaczęło się rozwijać. Przy wsparciu Anny kariera Roentgena jako fizyka i naukowca nabrała tempa. W 1894 roku został wybrany nowym rektorem Uniwersytetu w Würzburgu. Jego praca dydaktyczna i badawcza, a także przyznanie pierwszej Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1901 r. było ogromnym docenieniem jego pracy.
Roentgen ze względów etycznych nigdy nie chciał zarejestrować żadnego patentu związanego z jego odkryciem; uważał, że powinien być dostępny dla ludzkości za darmo; przekazał nawet nagrodę Nobla – 50 000 koron szwedzkich – na wsparcie badań na Uniwersytecie w Würzburgu, który przyznał mu honorowy stopień doktora medycyny.
Anna zmarła wieku 80 lat, prawie dwadzieścia pięć lat po tym, jak jej ręka została napromieniona. Jej mąż zmarł w podobnym wieku , ale na raka jelita grubego. Historia Anny to historia kobiety, która w tle wybitnego naukowca swoją, codzienną i pracą w domu przyczyniła się do jednego z największych odkryć współczesnej medycyny.
1)Na podstawie listu: Dr Luisa Rosa
https://www.webcir.org/noticir/2017_vol14_n4/2017_vol14_n4_noticia_13_eng.html
2)https://www.wikitree.com/wiki/Ludwig-1335