Amerykańska pionierka elektroradiologii

Elizabeth Fleischmann – Aschheim (1867 – 1905) na początku swojej kariery zainteresowała się odkryciami oraz pracą Wilhelma Conrada Röntgena. Niemiecki naukowiec zainspirował ją do pracy z promieniowaniem. Elizabeth podjęła naukę i ukończyła studia z elektrotechniki (electrical science course) na Van der Naillen School of Engineering and Electrcity w San Francisco [2].

Fleischmann uważana jest za amerykańskiego pioniera elektroradiologii. Jej zainteresowania wspierał szwagier – chirurg Michael Joseph Henry Woolf. W gabinecie Woolf’a Elizabeth zajmowała się księgowością i miała możliwość podglądania jego pracy. A od Ojca otrzymała pożyczkę na zakup aparatu rentgenowskiego i fluoroskopu, do własnego laboratorium rentgenowskiego na Sutter Street w San Francisco [1].

1898 roku amerykańskie gazety pisały o niej, że bombarduje promieniowaniem żywność w celu wykrycia ewentualnego obniżenia jakości produktów w wyniku zanieczyszczeń żywności znajdującej się w obiegu handlowym. Wykonywała także zdjęcia zwierząt oraz przedmiotów.

W czasie wojny hiszpańsko-amerykańskiej do Fleischmann przybywali ranni żołnierze z Filipin, ponieważ była już traktowana jako specjalista w rentgenie (radiographer) na wybrzeżu Kalifornii i w kraju. Elizabeth używała promieniowania X do wykonywania zdjęć rentgenowskich i do wykrycia w ciałach żołnierzy pocisków i odłamków. 20 sierpnia 1899 wykonała jedno ze swoich najsłynniejszych zdjęć, które przedstawia kulę Mausera 7 mm znajdującą się w okolicy lewego płata potylicznego. Jej zdjęcia zostały wykorzystane w książce Williama C. Bordena, ukazującej medyczne wykorzystanie promieni rentgenowskich [2].

Elizabeth została członkiem lekarskiego American Roentgen Ray Society.

Mówiono o niej, że: „stała się niezbędna dla lekarzy wojskowych”. 12 godzinny tryb pracy, używanie własnych rąk do sprawdzania ekspozycji oraz wystawianie siebie, żeby pokazać bezbolesność promieniowania spowodowała uszczerbek na zdrowiu Elizabeth w postaci zapalenia skóry rąk i raka. Po 7 latach pracy amputowano jej rękę, przez co musiała przerwać pracę, w wyniku dalszej walki z rakiem zmarła w wieku 38 lat [1,2].

Źródła: ↓

  1. https://www.ultrasoundschoolsinfo.com/female-pioneers-medical-imaging/, data dostępu: 01.11.2020
  2. https://www.ajronline.org/doi/pdf/10.2214/ajr.164.2.7839997, data dostępu: 01.11.2010


Follow Us

hello@radiopeiron.com