W drodze do kosmosu z wykorzystaniem USG

W podróżach kosmicznych jest tyle tajemniczości i wciąż ważnych pytań, na które nie znamy odpowiedzi, że aż ciężko to zliczyć. Na szczęście NASA Human Research Program (HRP) współpracuje z podmiotami zewnętrznymi w badaniach i opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań skupiających się na zmniejszania zagrożeń dla ludzi podczas długotrwałych misji kosmicznych.

3 czerwca 2021 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dotarł statek kosmiczny SpaceX Dragon zawierający Butterfly iQ, pierwszy na świecie kieszonkowy, jednosondowy system USG do badania całego ciała wykorzystujący technologię półprzewodnikową.

Jest to narzędzie opracowane przez Butterfly Network, Inc., innowacyjną firmę założoną w 2011 r. przez dr Jonathana Rothberga, zajmującą się cyfrowym zdrowiem, która pracuje nad demokratyzacją obrazowania medycznego i przyczynia się do dążenia do globalnej równości w zdrowiu. Z wielką ciekawością przyglądamy się temu projektowi od dawna. Dlatego skontaktowaliśmy się ze zespołem Butterfly Network, Inc., aby dowiedzieć się nieco więcej na temat przebiegu tego projektu.

Radiopeiron: Jako fani waszych urządzeń nie możemy nie zapytać o to jak rozpoczęła się współpraca Butterfly Network, Inc., wraz z NASA oraz jaki jest jej główny cel?

Na wstępie chcemy podkreślić, że Butterfly Network, Inc. nie była inicjatorem lotu Butterfly iQ do ISS. Z radością przyjęliśmy ten pomysł i dostarczyliśmy kilka informacji technicznych w trakcie procesu bardzo dokładnych testów i oceny bezpieczeństwa przez NASA. Według naszej wiedzy, urządzenie nie było w tym czasie dedykowane do konkretnych badań na ludziach, ale raczej zostało poddane wielu ocenom inżynieryjnym i medycznym oraz demonstracjom, aby dokładnie ocenić jego funkcjonalność w środowisku 0g, w tym technologię pojedynczej sondy i inne funkcje. Wiemy, że Translational Research Institute for Space Health (TRISH) i wykonawca NASA Human Health and Performance KBR, Inc. współpracują z NASA i społecznością lotów kosmicznych, aby pomóc określić możliwości i ograniczenia naszego urządzenia zarówno w celach medycznych, jak i badawczych stosowania w kosmosie.

Radiopeiron : Już prawie rok stosowania waszych systemów iQ w iSS. Czy znane są już pierwsze wnioski?

Urządzenie Butterfly iQ (pierwszy na świecie ręczny, jednosondowy skaner systemu ultradźwiękowego z technologią półprzewodnikowych przetworników ultradźwiękowych) zostało wysłane na ISS podczas misji cargo SpaceX 3 czerwca 2021 r. We wrześniu 2021 r. firma TRISH ogłosiła sukces pierwszego, zaprezentowania innowacyjnej technologii obrazowania medycznego, w której przyglądano się wydajności w 0g i czy astronauci mogą samodzielnie używać Butterfly iQ. TRISH poinformował, że przeszedł rygorystyczne testy niezbędne do ewentualnego włączenia się w przyszłe operacje lotnicze NASA. Jeszcze nie usłyszeliśmy, co będzie dalej.

Butterfly iQ+ (najnowszy model) poleciał również 15 września 2021r.  na pokładzie misji SpaceX Inspiration4, pierwszego całkowicie cywilnego lotu na orbitę okołoziemską.

Mamy nadzieję, że nasze urządzenie zostanie ostatecznie zaadoptowane do użytku operacyjnego przez NASA, a być może również do niektórych badań na ludziach.

Radiopeiron: Czy w tym czasie napotkaliście na jakiekolwiek problemy?

Podczas misji NASA ISS nie wykryto żadnych problemów technicznych. Urządzenie działało zgodnie z oczekiwaniami; wszystkie docelowe obrazy zostały pozyskane zgodnie ze szkoleniem medycznym Just-In-Time opracowanym dla Tech Demo. Obejmowały one cele z kilku kluczowych organów, mięśni i układów ciała, o których wiadomo, że zostały dotknięte długotrwałym lotem w kosmos, a wszystkie zostały zeskanowane przez astronautę na ISS w pełnej autonomii.

Obrazowanie ultradźwiękowe jest często przeprowadzane na ISS przy użyciu tradycyjnego, większego urządzenia. Jednak wiemy, że jest on zbyt duży i ciężki dla mniejszych statków kosmicznych. Uważamy, że w tym właśnie mogą pomóc urządzenia takie jak Butterfly iQ. Przynajmniej w przypadku pilnych potrzeb medycznych dużą zaletą jest również prostota obsługi za pomocą intuicyjnej aplikacji mobilnej.

Radiopeiron: Jak często członkowie załogi wykonują badania obrazowe i jak definiowane są protokoły badań?

Skrócone protokoły badań zdefiniowane dla obrazowania technicznego zostały wykorzystane do oceny urządzenia i jego technologii, a także jego samodzielnej użyteczności – bez zdalnego prowadzenia przez ekspertów z terenu. To konkretne demo techniczne Butterfly w sierpniu 2021 r. obejmowało dwie sesje: pierwszą było obrazowanie żyły szyjnej wewnętrznej, pęcherza moczowego i nerek; drugi obejmował płuco, ścięgno Achillesa i serce. Mamy nadzieję, że w kosmosie zostaną wypróbowane kompleksowe protokoły kliniczne; to pozwoliłoby nam określić długoterminową rolę ultradźwięków Butterfly w lotach kosmicznych.

Radiopeiron: Wykonanie badania to jedna sprawa a przekazanie tych obrazów do analizy na Ziemię to druga. Czy możesz uchylić rąbka tajemnicy jak te obrazy trafiają na Ziemię?

Obrazy są przesyłane z powrotem na Ziemię za pośrednictwem istniejącej, bezpiecznej komunikacji między ISS a Centrum Kosmicznym im. Johnsona NASA. Skala badań oraz potrzeba nowych rozwiązań sprawia, że nasze działania są obserwowane przez świat medycyny i nauki, a oczekiwania wobec technologii stają się jeszcze większe. Opieka zdrowotna wkracza na kolejny poziom, który powoduje, że potrzebne są kolejne kroki w rozwoju technik obrazowania i leczenia osób znajdujących się nie tylko na naszej planecie. Stąd Translational Research Institute for Space Health (TRISH) przy Baylor College of Medicine jako instytut inwestuje fundusze w badania oraz  w najnowocześniejsze technologie naziemnej opieki zdrowotnej, które mogą chronić zdrowie i dobre funkcjonowanie astronautów.


Źródła: ↓

  1. https://www.butterflynetwork.com/press-releases/the-butterfly-iq-catches-a-ride-on-the-spacex-dragon-to-space  -Pobrane 12.01.2022.
  2. https://www.bcm.edu/academic-centers/space-medicine/translational-research-institute – Pobrane 12.01.2022.
  3. https://www.itnonline.com/content/butterfly-iq-catches-ride-spacex-dragon-space Pobrane 12.01.2022.

Follow Us

hello@radiopeiron.com