Przezczaszkowy system dopplerowski Lucid

Uraz mózgu, migrena, choroba Alzheimera czy udar mózgu to tylko niektóre jednostki chorób neurologicznych, które możemy dołączyć do najszybciej rozwijającej się kategorii pod względem obciążeń życia społecznego mierzonego wskaźnikiem DALY[1]. Z nich udar mózgu w samym 2017 r. spowodował śmierć ok.6,2 miliona osób na całym świecie. W Polsce w latach 2013-2018 z powodu udaru niedokrwiennego mózgu liczba hospitalizowanych pacjentów wynosiła 70,7 tys. [2].

Pomimo niedawnych postępów terapii ratujących życie w przypadku ostrego udaru niedokrwiennego mózgu, mniej niż pięć procent pacjentów z nim kwalifikuje się do interwencji, ponieważ nie pojawiają się wystarczająco wcześnie. Wykrywanie niedrożności dużych naczyń za pomocą nieinwazyjnego obrazowania naczyń wewnątrzczaszkowych znacznie poprawia zdolność do podejmowania właściwych decyzji klinicznych.

Neural Analytics, Inc., to firma zajmująca się robotyką medyczną, opracowująca i komercjalizująca technologię do pomiaru i śledzenia stanu zdrowia mózgu, która otrzymała aprobatę FDA 510(k) na swój system NeuralBot™. Jest to technologia wspomagająca, która automatycznie dostosowuje orientację i pozycję swoich produktów ultradźwiękowych pod okiem lekarza. W połączeniu z wcześniej zatwierdzonym systemem dopplerowskim Lucid™ M1 Transcranial Doppler Ultrasound System® może pomóc klinicystom w nieinwazyjnym monitorowaniu charakterystyki przepływu krwi w mózgu pacjenta i może dostarczyć informacji do diagnozowania różnych zaburzeń neurologicznych.

Według firmy, system Lucid wykorzystuje rodzaj ultradźwięków o nazwie TransCranial Doppler do oceny naczyń krwionośnych mózgu z zewnątrz ciała. Ta analiza jest nieinwazyjna, może być wykonana w gabinecie lekarskim i może pomóc lekarzowi zdiagnozować zaburzenia, bez konieczności wykonywania dodatkowych, bardziej inwazyjnych badań. Wiele znaczących chorób, takich jak ciężkie urazowe uszkodzenie mózgu (TBI) jest spowodowane zaburzeniem przepływu krwi. System jest pierwszym produktem Neural Analytics, który jest sprzedawany komercyjnie.

1.M. Czech, J. Gierczyński, K. Jakubiak, D. Krupa, K. Rejdak, M. Władysiuk, Rozwój terapii lekowych w leczeniu chorób neurologicznych,2020,3.

2.NFZ, 2019, NFZ o zdrowiu-Udar niedokrwienny mózgu ,4-5


Follow Us

hello@radiopeiron.com