Osiągnięto rekord świata w wykonaniu diagnostycznego zdjęcia RTG na najwyższej wysokości kiedykolwiek!

Mike Cairnie z firmy MinXray, właściciela przenośnych urządzeń rentgenowskich, ustanowił rekord świata w uzyskaniu przenośnego zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej pacjenta w 2022 roku na Mount Everest w Nepalu. „Najwyższa wysokość, na której działa urządzenie rentgenowskie, wynosi 5364 m (17598 stóp) i została osiągnięta przez Michaela Cairniego (USA) w Mount Everest Base Camp, Khumjung, Nepal, 21 kwietnia 2022 r.”, czytamy w ogłoszeniu Księgi Rekordów Guinnessa. Cairnie, opisany przez radiologa i współpracownika drą Saurabha Jha w wywiadzie dla AuntMinnie.com jako „Indiana Jones radiologii”, jest dyrektorem MinXray ds. sprzedaży globalnej i wojskowej. W zeszłym roku obaj odbyli wyprawę na Mount Everest wraz z kilkoma innymi kolegami kierującymi Projektem Khumbu, z inicjatywą sprawdzającą słuszność koncepcji, mającą na celu zwiększenie dostępu do obrazowania w odległych obszarach Nepalu.

Cairnie powiedział AuntMinnie.com, że wdrożenie w Nepalu jest jak dotąd jednym z najważniejszych działań firmy mających na celu przetestowanie przenośnego aparatu rentgenowskiego w odległych regionach w ponad 60 krajach. Powiedział, że ludzie, którzy mają nagły wypadek medyczny w odległych lokalizacjach, po prostu nie mieli dostępu do technologii. „Możemy wdrożyć ten system w prostej konfiguracji plecaka oraz zabrać go z łatwością w wybrane miejsce” – powiedział Cairnie.

Michael Cairnie z MinXray wykonuje zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej Anga Kaji, szefa Szerpów Projektu Khumbu, podczas wyprawy w kwietniu 2022 r. Zdjęcie dzięki uprzejmości drą Saurabh Jha.

Jha, profesor nadzwyczajny na University of Penn na University of Pennsylvania, powiedział, że inspiracją dla Projektu Khumbu były dni wędrówki po wzgórzach w Nepalu, Tybecie i północnych Indiach w młodości. „Obiecałem wrócić, nie jako turysta przesuwające zdobywanie najwyższych szczytów górskich, ale jako lekarz przesuwający granice obrazowania medycznego” – powiedział.

Rekord osiągnięty w ramach projektu jest również godny uwagi dla Qure.ai, twórcy sztucznej inteligencji (AI), którego oprogramowanie jest zainstalowane w zasilanym bateryjnie systemie radiografii cyfrowej. Oprogramowanie może automatycznie generować raporty z interpretacją prześwietleń klatki piersiowej i identyfikować na przykład gruźlicę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, raka płuc i nagłe przypadki medyczne, takie jak zapaść płuc.

Jha zauważył, że Project Khumbu to partnerstwo między środowiskiem akademickim, przemysłem prywatnym, organizacjami pozarządowymi i lokalnymi lekarzami. „Wykonanie zdjęcia rentgenowskiego umożliwionego przez sztuczną inteligencję w obozie bazowym Everest jest zarówno metaforą możliwości radiogramów i sztucznej inteligencji w odległych obszarach, jak i punktem odniesienia dla granic, które musimy nieustannie przesuwać” – powiedział.

Na podstawie: https://www.auntminnie.com/index.aspx?sec=sup&sub=xra&pag=dis&ItemID=140144 


Follow Us

hello@radiopeiron.com