NorthStar zakończy produkcję Mo-99

Jak podała firma, NorthStar Medical Radioisotopes zamknęła swoje zakłady produkcyjne molibdenu-99 (Mo-99) w Beloit w stanie Wisconsin do końca 2023 roku, powołując się na rosnące koszty i konkurencję.

„W globalnym środowisku rynkowym zdominowanym przez konkurentów dotowanych przez rząd zagraniczny i nowych graczy na rynku, a także biorąc pod uwagę stale rosnące koszty surowców, napromieniania reaktorów i przetwarzania, doszliśmy do wniosku, że program Mo-99 nie jest już zrównoważony.” Prezes i dyrektor generalny NorthStar, dr Frank Sholz, powiedział w odpowiedzi na zapytanie zadane przez AuntMinnie.com.

Nie oczekuje się, że zabraknie izotopu łańcucha rozpadu Mo-99, technetu-99m (Tc-99m), który codziennie w USA wykorzystuje się w około 40 000 diagnostycznych badaniach medycyny nuklearnej, twierdzi Towarzystwo Medycyny Nuklearnej i Obrazowania Molekularnego (SNMMI). .

„SNMMI skontaktowało się i oceniło wpływ i nie wydaje się, aby brakowało materiału” – stwierdziła organizacja.

Decyzja kończy udział firmy w dotowanym programie prowadzonym przez Narodową Administrację Bezpieczeństwa Jądrowego (NNSA) Departamentu Energii USA (DOE). W ciągu pięciu lat NorthStar otrzymała ponad 50 milionów dolarów w ramach umowy mającej pomóc w zabezpieczeniu niezawodnych dostaw izotopu do USA i zmniejszeniu zależności USA od zagranicznych źródeł wysoko wzbogaconego uranu.

NorthStar zakończył budowę i zainstalował nowy sprzęt w celu zwiększenia dostaw Mo-99 w 2022 roku, a w styczniu zakład uruchomił produkcję z wykorzystaniem autorskiej technologii akceleratora elektronów.

„Opracowanie nowych metod produkcji Mo-99 bez użycia materiału rozszczepialnego było wyzwaniem technicznym” – powiedział Sholz.

Dodał jednak, że zaangażowanie firmy w program pokazało, że technologia nierozszczepialna działa i może zostać wykorzystana do produkcji i dystrybucji Mo-99 na potrzeby obsługi amerykańskiego rynku radiofarmaceutycznego.

„Jesteśmy dumni z tych osiągnięć” – powiedział Sholz.

W powiązanych wiadomościach w styczniu 2022 r. Shine Medical Technologies i DOE podpisały kontrakty w ramach tego samego programu na produkcję Mo-99 w nowym zakładzie w budowie w Janesville w stanie Wisconsin.

NorthStar przeznaczy teraz swoje zasoby na rozwój i komercyjną produkcję dwóch ważnych z medycznego punktu widzenia radioizotopów, których brakuje – aktynu-225 (Ac-225) i miedzi-67 (Cu-67), powiedział Sholz. Ac-225 to wysokoenergetyczny radioizotop emitujący alfa, stosowany w badaniach klinicznych do dostarczania terapeutycznych dawek promieniowania w celu zniszczenia komórek nowotworowych u pacjentów.

„NorthStar wierzy, że te decyzje zaowocują silniejszą organizacją, która może pomóc w szybszym postępie w leczeniu raka i innych poważnych chorób” – zauważył Sholz


Follow Us

hello@radiopeiron.com