Gerard Croiset – człowiek, którego umysł był jak „rentgen”? 

Gerard Croiset urodził się w Holandii w 1909 roku. W młodości kształcił się na zegarmistrza i zaczął wtedy twierdzić, że wyczuwa wydarzenia w życiu swojego pracodawcy na podstawie kontaktu z przedmiotem osobistym. 

Aby móc swoim darem pomagać innym, otworzył klinikę. Do 1945 roku był badany przez naukowców. Seria testów zrobiła na nich tak duże wrażenie, że postanowili pomóc mu rozwinąć „naturalne zdolności parapsychiczne”.

Po drugiej wojnie światowej władze holenderskie konsultowały się z Croisetem w sprawach dotyczących zaginionych lub morderstw. Miał zbadać majątek zamordowanej kobiety i udzielił dokładnych informacji na temat jej morderstwa, a także podał nazwisko jej zabójcy. Imię i nazwisko pasowało do mężczyzny przetrzymywanego w związku z przestępstwem.

Potem jego reputacja szybko wzrosła do poziomu sławy. Zyskał także reputację uzdrowiciela psychicznego i przyjmował pacjentów w swojej klinice na sesje uzdrawiające.

Twierdził, że odniósł jeden znaczący sukces, kiedy w latach 70. XX wieku zaproszono go do Tokio w Japonii, aby zlokalizować zaginione dziecko. Jak twierdził, podał opis miejsca, w którym w ciągu 24 godzin można było znaleźć jej ciało. Kiedy po wykonaniu jego instrukcji odnaleziono jej ciało, wszystkie szczegóły zdawały się dokładnie pokrywać z jego przewidywaniami. Nie są znane żadne niezależne źródła potwierdzające to twierdzenie.

W innej pozornie zakończonej sukcesem sprawie, która miała miejsce w maju 1976 r., japońska stacja telewizyjna przewiozła Croiseta samolotem z Holandii do Japonii, aby sprawdzić, czy mógłby pomóc w zlokalizowaniu zaginionej siedmioletniej dziewczynki. Po pokazaniu zdjęcia zaginionej dziewczyny, Miwy Kikuchi, Croiset oświadczył, że zmarła „na powierzchni jeziora w pobliżu jej domu oraz w pobliżu nabrzeża dla łodzi w pobliżu wystającej żółtej konstrukcji”. Ciało dziewczynki odnaleziono później, pływające w zbiorniku w pobliżu łodzi wiosłowych i wieży wodociągowej, które pomalowano na żółto.

Jego dary były badane naukowo przez całe życie. Jedną z metod określania prawdziwości zdolności parapsychicznych jest „test krzesła”. Podczas tego testu prawdziwy jasnowidz sprawdza plan miejsc i wybiera losowy numer krzesła. Po wybraniu krzesła wróżka podaje szczegółowe informacje na temat osoby, która będzie na nim siedzieć. Nie ma możliwości fałszowania odpowiedzi, ponieważ spotkanie odbędzie się w przyszłości bez rezerwacji miejsc. Croiset udzielił odpowiedzi, które pozostały zapieczętowane do czasu faktycznego spotkania. Każdą cechę porównano z indywidualną oceną, co wykazało, że Croiset odniósł „niezwykły sukces” w dostarczaniu konkretnych i dokładnych szczegółów. Mówi się, że Croiset brał udział w udanych testach krzeseł w różnych częściach świata.

Pomimo tych pozornych sukcesów Croiset został zbadany w kontrolowanych warunkach przez Belgijski Komitet ds. Badań Naukowych Zjawisk Uważanych za Paranormalne i nie znalazł żadnych dowodów na zdolności paranormalne.

Croiset zmarł w Utrechcie w 1980 roku w wieku 71 lat.

Sceptyk James Lett napisał: „Prawda jest taka, że ​​przeważająca większość przewidywań Croiseta była albo niejasna, albo po prostu błędna. Biorąc pod uwagę fakt, że Croiset w ciągu swojego życia dokonał tysięcy przepowiedni, trudno się dziwić, że cieszył się jednym lub dwoma przypadkowymi trafieniami.

Syn Croiseta, Gerard Junior, kontynuuje jego dziedzictwo.


Follow Us

hello@radiopeiron.com