Badanie zostało opublikowane 12 czerwca w Nature Metabolism. Sygnały mózgowe wykryte podczas funkcjonalnego rezonansu magnetycznego w trakcie jedzenia mogą być osłabione u osób z otyłością, a te upośledzone reakcje wydają się utrzymywać nawet po utracie wagi, według grupy z Uniwersytetu Yale. Naukowcy pod kierunkiem dr endokrynolog Mireille Serlie badali funkcjonalne sygnały MRI (fMRI) u osób szczupłych i otyłych po wlewie glukozy lub tłuszczu bezpośrednio do żołądka. Porównanie ujawniło zmniejszoną aktywność neuronów w prążkowiu u otyłych pacjentów, które według grupy odgrywają istotną rolę w regulowaniu zachowań żywieniowych.
„To było zaskakujące” – powiedział Serlie w komunikacie prasowym z Uniwersytetu. „Myśleliśmy, że będą różne reakcje między osobami szczupłymi a osobami z otyłością, ale nie spodziewaliśmy się takiego braku zmian w aktywności mózgu u osób z otyłością”.
Tak zwane „sygnały żywieniowe po spożyciu” do mózgu regulują zachowania żywieniowe u gryzoni, a upośledzone reakcje na te sygnały są związane z patologicznymi zachowaniami żywieniowymi i otyłością – wyjaśnili naukowcy. Aby ocenić to u ludzi, grupa Serlie przeprowadziła badanie kliniczne, w którym wzięło udział 30 kobiet o prawidłowej masie ciała i 30 kobiet z otyłością. Kobiety przeszły fMRI w celu zbadania aktywności neuronów mózgowych w oparciu o sygnały zależne od poziomu tlenu we krwi (BOLD), przy czym niższe sygnały w obszarach zainteresowania (ROI) wskazują na zmniejszoną aktywność neuronów.
Zgodnie z analizą wokseli całego mózgu skanów fMRI uzyskanych 10 do 15 minut po infuzji składników odżywczych, otyli pacjenci mieli zmniejszone sygnały BOLD w obszarach ROI, w tym w obszarach prążkowia, czołowa, wyspy, limbicznym, potylicznym, ciemieniowym i skroniowym.
Następnie uczestnicy z otyłością przeszli 12-tygodniowy program odchudzania, a ci, którzy stracili co najmniej 10% masy ciała, przeszli drugą rundę obrazowania. Według naukowców utrata masy ciała w przypadku tych osób nie miała wpływu na reakcję mózgu.
„Pokazujemy, że 12-tygodniowa nadzorowana interwencja dietetyczna sprzyja znacznej utracie wagi i poprawie metabolicznej, ale nie przywraca fizjologicznej odpowiedzi mózgu na glukozę lub lipidy po spożyciu u ludzi z otyłością” – stwierdzili.
Według grupy te różnice w aktywności mózgu mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego niektórym ludziom trudno jest schudnąć i utrzymać wagę.
„Biorąc pod uwagę niszczycielski wpływ otyłości na całym świecie, bardzo istotne jest ustalenie, czy sygnały odżywcze po spożyciu… są osłabione u ludzi z otyłością” – napisali naukowcy.
Serlie zauważył, że badania te są wciąż na wczesnym etapie i powiedział, że potrzebne będą dalsze badania, aby odkryć, dlaczego u niektórych osób występuje zmniejszone wyczuwanie składników odżywczych, jakie szlaki biologiczne są zaangażowane i kiedy te zmiany zaczynają się utrzymywać.