Elastografia obrazuje zmiany szyjki macicy u kobiet w ciąży.

Zgodnie z doniesieniem przedstawionym 28 marca na UltraCon, zmiany w szyjce macicy można zobaczyć u kobiet w ciąży i kobiet niebędących w ciąży za pomocą elastografii odkształceniowej (Strain Elastography). 

Dr Nora Doyle z University of Texas Health Science Center w San Antonio, podzieliła się odkryciami swojego zespołu, które wykazały znaczące zmiany w konsystencji i gęstości tkanki szyjki macicy przy porównywaniu szyjki macicy ciężarnej i nieciężarnej.

„Praktykujący mogą być w stanie wykorzystać to jako narzędzie przesiewowe do porodu przedwczesnego i innych interwencji, takich jak umieszczenie odpowiedniego zabezpieczenia w celu uratowania ciąży” – powiedział Doyle AuntMinnie.com.

Ultrasonografia przezpochwowa (TVUS) jest powszechnie stosowana do oceny zmian szyjki macicy w czasie ciąży. Wcześniejsze badania sugerowały, że elastografia jest przydatna w ocenie tkanek ludzkich w kilku specjalnościach medycznych, ale Doyle zauważył, że nie była zbyt często stosowana w położnictwie.

Naukowcy starali się porównać różnice w strukturze tkanki w szyjkach macicy ciężarnych i nieciężarnych za pomocą elastografii odkształceniowej. Ocenili 111 pomiarów szyjki macicy zebranych w latach 2019-2020; spośród nich 68 zebrano od kobiet w ciąży, a 43 od kobiet niebędących w ciąży. W przypadku kobiet w ciąży 55 było ciążami pojedynczymi, a 13 ciążami bliźniaczymi.

Naukowcy zauważyli różnice we wszystkich trymestrach ciąży. Badanie wykazało, że kobiety w ciąży z bliźniakami miały tkankę szyjki macicy, która była mniej gęsta niż tkanka szyjki macicy w przypadku ciąży pojedynczej i kobiet, które nie były w ciąży. Obejmowało to średnią długość szyjki macicy wynoszącą 4,09 dla ciąż bliźniaczych, a także współczynnik twardości wynoszący 57,1%.

Powiedziała, że grupa Doyle’a planuje zebrać więcej danych, aby skonstruować nomogram szyjki macicy w ciąży.


Follow Us

hello@radiopeiron.com