Ciekawe , zabawne i inspirujące fakty o promieniowaniu X

Promieniowanie jest z nami już od dłuższego czasu

Promieniowanie rentgenowskie zostało odkryte przez Niemieckiego fizyka Wilhelm Roentgen in 1895. Odkrycie to było tak przełomowe, że niespełna miesiąc po ogłoszeniu odkrycia lekarze różnych specjalizacji zaczęli korzystać z tego odkrycia. W ciągu roku od odkrycia ta nowo odkryta technologia zawitała do większości krajów europejskich i stała się podstawą Radiologii jaka teraz znamy.

Promienie rentgenowskie pomogły odkryć sekrety DNA.

Dzięki formie promieni rentgenowskich naukowcy byli w stanie zobaczyć strukturę podwójnej helisy DNA na początku lat pięćdziesiątych.

Promienie rentgenowskie są wykorzystywane na wiele sposobów.

Promienie rentgenowskie były używane w świecie sztuki do badania obrazów, odkrywania szorstkich szkiców, a nawet innych obrazów pod widoczną powierzchnią. Ujawniają prawdę o bezcennych artefaktach, takich jak starożytne egipskie mumie czy skamieniałości, nie uszkadzając ich. Promienie rentgenowskie są wykorzystywane do patrzenia w kosmos, co pozwala uzyskać wgląd daleko poza nasz Układ Słoneczny.

Promienie rentgenowskie mają zaawansowane zabiegi medyczne.

Promienie rentgenowskie zrewolucjonizowały leczenie gruźlicy. Prześwietlenie klatki piersiowej umożliwiło lekarzom wcześniejsze wykrycie cieni na płucach, dzięki czemu leczenie gruźlicy jest bardziej skuteczne we wczesnym stanie.

Promienie rentgenowskie zawsze będą miały nutkę tajemniczości.

„X” w  oznacza „nieznany”. Roentgen nazwał je promieniami rentgenowskimi, ponieważ wykrył promienie, ale nie wiedział do końca, czym one są.

Pierwsze zdjęcie rentgenowskie nie zaimponowało „pacjentowi”.

Pierwsze zdjęcie rentgenowskie Roentgena dotyczyło lewej ręki jego żony i pokazało jej obrączkę. Ale kiedy zobaczyła ten obraz, wykrzyknęła: „Widziałam moją śmierć!”

Promieniowanie rentgenowskie jako niebezpieczna atrakcja.

Dopóki nie było wiadomo, że promienie rentgenowskie są niebezpieczne dla osób narażonych na nie, były używane jako nowość na karnawałach i cyrkach, jak nowoczesne “fotobudki”. Sklepy obuwnicze używały nawet zdjęć rentgenowskich, aby zapewnić lepsze dopasowanie buta przy użyciu kształtu i rozmiaru kości. Wiedziałeś o tym?

Promienie rentgenowskie bez patentu.

Roentgen nie opatentowałby swojego odkrycia, decydując, że gdyby to zrobił, ich wykorzystanie byłoby zbyt ograniczone ze względu na koszty. Roentgen przewidział szerokie korzyści, jakie mogą pochodzić z promieni rentgenowskich i ich wykorzystania, i chciał, aby cała ludzkość odniosła korzyści.

Promienie rentgenowskie należą do najstarszych i najbardziej użytecznych to teraz technologii medycznych.

Ponieważ promienie rentgenowskie istnieją od tak dawna przypomnijmy w tym roku będzie 127 lat i mają tak niesamowite zastosowanie w obrazowaniu, są często nazywane najbardziej użytecznym postępem medycznym. Pomimo wielu postępów technologicznych w obrazowaniu, promieniowanie rentgenowskie jest nadal najczęstszą formą obrazowania stosowaną przez lekarzy na całym świecie.

Jeden z największych wynalazców bał się promieni rentgenowskich.

Przez kilka lat Thomas Edison pracował nad stworzeniem żarówki rentgenowskiej. Anulował projekt po tym, jak członkowie jego zespołu zachorowali na raka i zmarli z powodu narażenia na promieniowanie. Edison nie chciał już rozmawiać o prześwietleniach i oświadczył, że się ich boi.


Follow Us

hello@radiopeiron.com