Bone music

W historii muzyka służyła wielu celom, od zwykłej rozrywki po wprowadzanie zmian społecznych.  Sam Józef Stalin znał jej potęgę i w rezultacie w okresie zimnej wojny piosenki, których mogli słuchać obywatele radzieccy, były bezwzględnie kontrolowane przez państwo. Prawie wszystko, co zachodnie, zostało zakazane i postrzegane jako wrogowie, a ich kultura została uznana za szkodliwą. Również wiele rosyjskich piosenek jak i ich autorów było zakazanych. Więc co się stało, gdy zaczęto wprowadzać cenzurę? I jak ma to związek z radiologią?

Przed Wami opowieść o tajnej, podziemnej, sowieckiej subkulturze muzycznej z czasów zimnej wojny, która rozpowszechniała zakazaną muzykę na zdjęciach rentgenowskich jako „Bone Music”, „Bones ‘n’ Ribs” lub „Ribs”.

Od 1932 roku, a zwłaszcza za czasów stalinowskich, cenzura dotknęła całą sztukę, literaturę, poezję, film i muzykę. Czasy gdy można było wyrażać siebie, były mocno ograniczone. Ale dobrze wiemy nie tylko z historii, nikomu nie udało się jeszcze wprowadzić jednej ideologii i doprowadzić do tego, by wszyscy myśleli i postrzegali świat w jeden sposób. Tak też było i w Związku Radzieckim. „Bone Music” zapoczątkował 19-letni inżynier dźwięku Rusłan Bogosłowski pochodzący z Leningradu. 

Bogosłowski z racji swojego zawodu miał dostęp do maszyn nagrywających dźwięk i to była połowa sukcesu. Druga połowa czyli płyty winylowe – były niemożliwe do zakupienia, a tym bardziej w takich ilościach aby nie zwrócić na siebie uwagę. Rusłan podczas jednego ze spacerów zauważył w przy szpitalnym koszu stertę wyrzuconych zdjęć rentgenowskich. W tamtym czasie rosyjskie prawo wymagało zniszczenia wszystkich zdjęć rentgenowskich po roku przechowywania, ponieważ były one łatwopalne.

Ambitny młodzian przekopywał się przez kosze na śmieci i płacił sanitariuszom za zdobycie zdjęć rentgenowskich. Każde ze zdjęć było wycinane na rozmiar płyty winylowej, charakterystyczny otwór był wypalany papierosem, a następnie poddawano je kopiowaniu i rejestrowaniu muzyki.

Praktyka muzyki na zdjęciach rentgenowskich nabrała rozpędu w San Petersburgu, porcie, w którym łatwiej było zdobyć nielegalne nagrania z zagranicy. Następnie w większości aglomeracji i całym Związku Radzieckiego jako ‘’Bon Music”.

W ciągu 20 lat wykonał on ręcznie około miliona nielegalnych kopii na zdjęciach rentgenowskich, od muzyki klasycznej po Beach Boys. Każdy z ‘’albumów’’ był wyjątkowy i niepowtarzalny. Tak jak każda historia pacjenta na zdjęciach rtg.

Sam Bogosłowski w końcu został złapany i spędził pięć lat w więzieniu na Syberii. Przez ponad dwie dekady ‘’Bone Music’’ wywarł ogromny wpływ na kochających muzykę Rosjan i jedyną opcją dla tych, którzy chcieli cieszyć się zachodnią muzyką.

Jeśli jesteś ciekawy brzmienia, znanych hitów lat 20-tych to poniżej mamy dla ciebie filmik z nagranymi zapisami kilku przykładów.

Https://Www.Reinaimaging.Com/2019/06/06/Roentgenizdat-The-Bizarre-History-Of-Bone-Music/

Https://Www.X-Rayaudio.Com/X-Rayaudiohistory

Https://Thevalemagazine.Com/2021/08/04/Bone-Music-The-Bootleg-X-Ray-Records-Of-Soviet-Russia/


Follow Us

hello@radiopeiron.com