Radioaktywność w Filmach

Popkultura propagowana przez media wpływa intensywniej na zmianę sposobu w jaki postrzegamy świat niż cokolwiek innego. Niestety bardzo często informacje przedstawiane nie mają nic związanego z nauką popartą wieloletnimi i udowodnionymi badaniami, kreując błędne pojęcia i zakrzywienia rzeczywistości.

Tak też było z pojęciami bliskimi naszej branży, np. radioaktywność. Po II wojnie światowej promieniowanie i energia jądrowa na różne sposoby weszły do głównego nurtu. Medycyna odkryła ogromną wartość promieni rentgenowskich, ale wojna pokazała bardziej okrutne wykorzystanie technologii radiologicznej.

W tym samym czasie twórcy filmowi oraz autorzy komiksów zaczęli kreować gigantyczny, radioaktywny świat i przerażające stworzenia, a w komiksach zaczęli ,,królować’’ superbohaterowie ze swoimi supermocami. Oczywiście wszystkie historie opierały się na jednym – niezwykłym wpływie radioaktywności na stworzenia oraz ludzi. O tym jaki był wielki wpływ radioaktywności na twórców może świadczyć fakt, iż w latach 1948-1962 Hollywood wypuściło ponad 500 filmów science-fiction.

Z okazji nadchodzących wakacji przygotowaliśmy krótką listę filmów, inspirowanych radioaktywnością, które tak bardzo wpłynęły na naszą filmografię i pop kulturę:

  1. Godzilla (1954) – opowieść o próbach nuklearnych na Południowym Pacyfiku, w której obudzono gigantycznego, przypominającego dinozaura prehistorycznego potwora, który grozi zniszczeniem Japonii.
  2. Oni (1954) – historia wczesnych testów atomowych w Nowym Meksyku, które spowodowały, że mrówki mutują w gigantyczne, ludożercze potwory zagrażające cywilizacji.
  3. Początek końca (Beginning of the End -1957)  –  Film opowiada historie fotoreporterki – Aimes, która  przypadkowo natknęła się na małe miasteczko. A to miasteczko zostało w niewytłumaczalny sposób zniszczone. Wszystkich 150 mieszkańców zaginęło, a tutejsze pola uprawne zostały wyjałowione, jakby rój szarańczy zjadł wszystkie plony. Aimes podejrzewa, że wojsko coś ukrywa, i udaje się do pobliskiej eksperymentalnej farmy Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, aby dowiedzieć się, jakie stworzenie mogło spowodować zniszczenia w rolnictwie. Tam poznaje dra Eda Wainwrighta, który eksperymentuje z promieniowaniem jako sposobem na uprawę gigantycznych owoców i warzyw, aby zakończyć głód na świecie.
  4. The Incredible Shrinking Man (1957) – W latach 50. Robert Scott Carey, znany jako „Scott”, jest na wakacjach ze swoją żoną Louise, gdy okrywa go dziwna mgła. Sześć miesięcy później Scott zauważa, że ​​jego ubrania są za duże. Scott wciąż się kurczy i szuka porady medycznej. Początkowo lekceważąco, lekarz Scotta potwierdza jego kurczenie się za pomocą promieni rentgenowskich. Scott zostaje skierowany do medycznego instytutu badawczego, gdzie ustala się, że ekspozycja Scotta na mgłę, zmieniła jego strukturę molekularną, powodując jego kurczenie się.
  5. Atak potwornych krabów (1957)  – Ekspedycja badawcza walczy o przetrwanie w obliczu ataku inteligentnych, zmutowanych i morderczych krabów.
  6. Świat bez końca (1956) – Czterech astronautów powraca na Ziemię z pierwszej w historii załogowej wyprawy na Marsa. Po wylądowaniu odkrywają, że minęło pięć wieków, planeta przeżyła wyniszczającą wojnę atomową i obecnie jest zamieszkała przez prymitywne zmutowane humaniory i olbrzymie monstra.

W czasach bardziej współczesnych wiele klasyków komiksowych zostało zekranizowanych. To głównie bohaterzy filmów Marvela jak Spidermana. Spiderman został ugryziony przez radioaktywnego pająka. Ironman Tony’ego Starka zbudował własny generator energii w swojej klatce piersiowej. Czy też Radiactive Man, który opowiada historie dr Che Lu i próby pokonania Thora.

Dlaczego filmowcy są zafascynowani przedstawianiem wyimaginowanych mocy radioaktywności? Może dlatego, że mniej więcej w czasie, gdy Curie odkrywali polon, pojęcie radioaktywności nie było jeszcze zdefiniowane a wyobraźnia jak wiemy (filmowców i pisarzy) czasami ponieść 😉


Follow Us

hello@radiopeiron.com