Ciekawe fakty o promieniowaniu X

Promieniowanie jest z nami już od dłuższego czasu.
Promieniowanie rentgenowskie zostało odkryte przez niemieckiego fizyka Wilhelm’a Roentgen’a w 1895 r.. Odkrycie to było tak przełomowe, że niespełna miesiąc po ogłoszeniu – lekarze różnych specjalizacji zaczęli z niego korzystać. W ciągu roku od wydarzenia ta nowo odkryta technologia zawitała do większości krajów europejskich i stała się podstawą radiologii jaką teraz znamy.

Promienie rentgenowskie pomogły odkryć sekrety DNA.
Na początku lat 50. dzięki formie promieni rentgenowskich naukowcy byli w stanie zobaczyć strukturę podwójnej helisy DNA.

Promienie rentgenowskie są wykorzystywane na wiele sposobów.
Promienie rentgenowskie były używane w świecie sztuki do badania obrazów, odkrywania szorstkich szkiców, a nawet innych dzieł pod widoczną powierzchnią. Ujawniają one prawdę o bezcennych artefaktach, takich jak starożytne egipskie mumie czy skamieniałości, nie uszkadzając ich. Promienie rentgenowskie są wykorzystywane do spoglądania w kosmos, co pozwala uzyskać wgląd daleko poza nasz Układ Słoneczny.

Promienie rentgenowskie mają zaawansowane zabiegi medyczne.
Promienie rentgenowskie zrewolucjonizowały leczenie gruźlicy. “Rentgen” klatki piersiowej umożliwił lekarzom wcześniejsze wykrycie zmian w płucach i dlatego leczenie gruźlicy może być skuteczniejsze ze względu na wczesny stan wykrycia choroby.

Promienie rentgenowskie zawsze będą miały nutkę tajemniczości.
„X” oznacza „nieznany”. Roentgen nazwał je promieniami rentgenowskimi, ponieważ wykrył promienie, ale nie wiedział do końca, czym one są!

Pierwsze zdjęcie rentgenowskie nie zaimponowało „pacjentowi”.
Pierwsze zdjęcie rentgenowskie dotyczyło lewej ręki żony Roentgena i zobrazowało obrączkę. Ale kiedy Bertha zobaczyła ten obraz, wykrzyknęła: „Widziałam moją śmierć!”

Promieniowanie rentgenowskie jako niebezpieczna atrakcja.
Dopóki nie było jasnym, że promienie rentgenowskie są niebezpieczne, były one używane jako hit zabawy na karnawałach i cyrkach w postaci “fotobudek”. Sklepy obuwnicze używały promieniowania X do wykonywania zdjęć, aby zapewnić najlepsze dopasowanie buta do kształtu i rozmiaru kości. Wiedziałeś o tym?

Promienie rentgenowskie bez patentu.
Roentgen nie opatentował swojego odkrycia! Bo gdyby to zrobił, wykorzystanie promieni X byłoby zbyt ograniczone ze względu na koszty. Roentgen przewidział szerokie korzyści, jakie mogą pochodzić ich wykorzystania. Bardzo chciał, żeby cała ludzkość odniosła korzyści.

Promienie rentgenowskie należą do najstarszych i najbardziej użytecznych technologii medycznych.
Promienie rentgenowskie istnieją od tak dawna! W tym roku od odkrycia minie 127 lat. Mają niesamowite zastosowanie w obrazowaniu, są często nazywane najbardziej użytecznym postępem medycznym. Pomimo wielu postępów technologicznych w obrazowaniu, promieniowanie rentgenowskie stanowi najczęstszą formę obrazowania stosowaną przez lekarzy na całym świecie.

Jeden z największych wynalazców bał się promieni rentgenowskich!
Przez kilka lat Thomas Edison pracował nad stworzeniem żarówki rentgenowskiej. Anulował projekt po tym, jak członkowie jego zespołu zachorowali na raka i zmarli z powodu ekspozycji promieniowanie. Edison nie chciał już rozmawiać o promieniowaniu i oświadczył, że się ich boi.

hello@radiopeiron.com